بستن
از دفتر فیلم

طلا و مس !

طلا و مس !

خب بعد از مدت‌ها اومدم. این مدت هم که نبودم مشغول کارایی بودم که حتی وقت نشد بیام کوی مهر رو که ریخته بود بهم رو درست کنم ! الان سه روز هست وقت گذاشتم و مشکلات کوی مهر رو برطرف کردم !

این متن رو خیلی وقت پیش میخواستم بنویسم ! اما ...

یه شب که حوصله کار با کامپیوتر و اینترنت نداشتم و همه اهل منزل هم زود خوابیده بودن ! من نشسته بودم تلویزیون میدیدم که خیلی اتفاقی دیدم کانال یک داره یه فیلمی رو پخش میکنه ! خب نقش اول فیلم یک طلبه بود ! حساس شدم فیلم رو ببینم ! بعد که فیلم داشت شروع میشدو وقتی تیتراژ ابتدای فیلم تموم شد ! دیدم ای بابا این که همون فیلم طلا و مس هست ! خیلی تعریفشو شنیده بودم ! گفتم خب بشینیم نگاه کنیم چی هست ! بعضی دوستان بارها گفته بودن که فیلم خوبیه و ... !

از اول تا آخر این فیلم رو باید با دقت دید ! یه تیکه از دیالوگهای فیلم رو دقت نکنی کل فیلم رو متوجه نمیشی !

من خلاصه براتون میگم ! هرچند نکات ظریفی از این فیلم رو نمیشه توضیح داد ! اما این طلبه ما اومده تهران که سر کلاس یک ملایی بشینه و درس بگیره. اما خیلی جالبه که حتی یک جلسه از این کلاسها رو نمیره و تمام جلسات این روحانی رو خودش طی میکنه !

در آخر فیلم و در سکانس آخر فیلم ما میشنویم که این روحانی میگه که عشق رو در هیچ کتاب و دفتری نمیشه پیدا کرد !دقیقاً جلسه آخری که این طلبه تونسته به کلاس برسه ! وقتی این حرف رو میزنه میگه به همه پاشید برید که عشق اینجا نیست ! عشق رو باید خودتون به دست بیارید !

اما قبل از همه اینها خیلی خوب معنای عشق رو توی این سناریو نشون میدن. از بیماری که زن این طلبه مبتلا میشه و اتفاقاتی که رخ میده بگیر تا اینکه دقیقاً همیشه یک جلسه از درس کلاس روحانی، این طلبه جلو هست ! در واقع جلسه آخر رو داره توی کل زندگی خودش پی میگیره ! بیماری این زن باعث میشه که این طلبه کلاس رو عملی پیش بره ! ضمن اینکه متوجه میشه که همسرش چه نعمتیه که تا الان بهش توجه نکرده بوده :)

اسم این فیلم طلا و مس هست ! من فکر میکردم که منظور از طلا زن و منظور از مس مرد طلبه هست ! اما بعداً در انتهای فیلم دقیقاً در همون سکانس آخر متوجه شدم ! طلا و مس معناهای مختلفی برای این فیلم میتونه بده و برای موارد مختلفی استفاده بشه !

بازی هر دو نقش اول این فیلم فوق العاده هست. من کم پیش میاد از یک فیلم خوشم بیاد که علاقه داشته باشم دوباره و حتی چندباره اونرو ببینم و حتی با دقت بیشتری!

خیلی دوست دارم بقیه دوستان هم این فیلم رو ببینن و در موردش دو سه خطی بنویسن ! شاید من به نکات خاصی از فیلم توجه نکرده باشم !

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
درحال بارگیری...
درحال بارگیری...